I treći pidžama party je prošao uspešno.
Vesla i piše:
Ana Ćubela
Ko nikad nije bio na raftingu, ne zna šta propušta. Ja sam bila nekoliko puta do sada i svaki put sam se fenomenalno provela. I kada je brza reka, i kada je spora.
Količina vode određuje brzinu reke, a brzina reke određuje količinu adrenalina koji ćete osetiti. Ako ste željni ozbiljne avanture, onda na rafting idite u maju. Ako volite mirnije varijante idite kasnije u junu ili julu. A ako ste baš ovisnik o adrenalinu, dogovorite se sa ozbiljnim skiperima da vas provedu u aprilu. Barem jedno prevrtanje zagarantovano.
Pripreme za rafting:
Kako smo išli sredinom jula, nismo očekivali neki ludački spust, mada onima koji su prvi put bili u čamcu ni ovaj lagani nije bio baš pesma 🙂 .
Trajao je oko četiri sata, jer smo iskoristili svaku priliku da malo stanemo i okupamo se. I to je prednost Lima u odnosu na neke druge reke jer je voda toplija, posebno u ovome vreme.
Kupanje u Tari, posebno ako idete na proleće, ne može bez dobrog odela. A čak i sa njim bude jako hladno. Mi smo se ovog puta brčkali u kupaćem.
Za razliku od proleća, leti reka bude uspavana, pa možete povremeno i da skinete zaštitnu opremu i da se sunčate. Ili da se niz buk spustite samo u prsluku, van čamca. I postoji još jedna prednost sprog spusta. Kada je reka brza onda gledate stalno ispred sebe, veslate, obuzeti se splavarenjem i odskakanjem, bacanjem po talasima. I nemate vremena, niti vam padne na pamet da pogledate gore. A imate šta da vidite. Kanjon Lima je fenomenalan.
Ako se, pak, odlučite za adrenalinsku avanturu, ne brinite mnogo. Dobar skiper završava najveći deo posla i dokle ga slušate problema neće biti. Ako skiper vikne “Leva”, vesla samo leva strana, a ako vidne “Desna”, onda desna. Ili svi zajedno. I to je jedina bitna stvar koju bi trebalo da znate – slušajte šta vam skiper kaže. I gledajte da svi sinhronizovano veslate, manje će vas boleti ruke 😉 .
Pošto nisam ranije bila na Limu, moram da verujem starijima. Kažu da je najopasniji deo reke kod Picinog buka (da, tako se zove, nisam izmislila, majke mi). U aprilu voda bude toliko visoko da malteene prekirije stenu visoku 3 metra. A pošto dijagonalno od nje ima još jedna slična, talasi idu sa obe strane i sudaraju se. Pa se zato često čamac i prevrne. Naravno u rano proleće, ne u letnjim mesecima. Ko ima sreće, voda ga baca s jedne na drugu stranu i na kraju prebaci preko buka. Ko nema sreće, pliva u Limu.
SUTRA Projekat Priroda: Obilazak Sopotnice
PROČITAJTE JOŠ:
Projekat Priroda: Šetnja od 11 kilometara
Projekat Priroda: Kamena gora – ni na nebu, ni na zemlji