Ova pasta dolazi iz Romanje (Emilia Romagna) i nastala je u doba kada je njom vladala papska drzava. Svestenici, ne bi li se dodvorili damama (zene vlastelina) uzimali su jaja od seljaka i tako ove ostavljali bez istih.
Kuva i piše:
Ana Ćubela
Krompir je oduvek bio moja omiljena namirnica. Volim ga više od mesa, kajmaka i torti. I mislila da sam da nikad neću moći bez njega.
A mogu. Krompir je veliki izvor skroba, zato se u restrikciji ne jede uopšte, a van nje retko. A ako ga i jedemo, trebalo bi bez mesa, tako neki nutricionisti preporučuju, samo sa povrćem. Ili ujutru, onako pečenog u ljusci, sa kajmakom. A za ostalo da se snađemo.
Pa sam odlučila da se snađem napravim piletinu sa kelerabom. Ako ništa drugo, makar liči na krompir.
A pošto je keleraba pomalo slatka, stavila sam dosta začina: so, biber, kumin, beli luk, đumbir i paradajz. Piletinu sam marinirala nekoliko sati u začinima, a kelerabu malo skuvala pre pečenja, jer je dosta tvrda i treba joj vremena da omekša.
Sve sam stavila u pleh sa malo maslinovog ulja i pekla prvo pokriveno, a zatim bez poklopca da se uhvati korica. Koliko ćete dugo peći zavisi od toga koliko ste pre toga smekšali kelerabu i kakva vam je rerna. Meni je sat vremena na 200 bilo sasvim ok.
Prijatno!
recept
Pa napisala sam šta sam uradila 🙂
marinirati piletinu nekoliko sati… pa nije to divljaČ!!!
🙂 Pa nije, ali što duže stoji u marinadi to je ukusnije. Najbolje je da prenoći
cini mi se da je sve ukusnije ako stoji malo u marinadi…
Može uskoro još neki recept sa kelerabom?
Biće 🙂
Kako to smeksavas kelerabu?
Kuvanjem. Piše u tekstu. Posle se peče.