Kuva i piše: Ana Ćubela Koja je najbolja stvar koja dolazi …
Kuva i piše:
Marija Đukanović
Prije nego što napišem recept za pire evo nekoliko zanimljivosti o urmama(datulama).
Postoji preko 1.500 vrsta različitih urmi. Bogate su obiljem hranjivih materija i odličan su izvor kalijuma, magnezijuma, mangana, gvožđa i fosfora.
Urme imaju kalorijsku vrijednost od 282kcal/100gr što znači da spadaju u najkaloričnije voće. Suvi plodovi sadrže 70% šećera. Masti gotovo da i nema, kao ni proteina. Od vitamina urme sadrže isključivo kompleks vitamina B.
Urme se mogu konzumirati kako svježe tako i suve.
Da li želite da dobijate notifikacije sa bloga “Hrono kuhinja”?
U Arapskom svijetu postoji bezbroj upotreba za urme: od slatkiša, dodataka jelima, pudinga, dodataka hlebu, namaza, pirea, sirupa, sirćeta i bezalkoholnih pića. Kad se muslimanski post ramazan završi, obično se prvo jedu urme.
S obzirom na to da ja najčešće kao zaslađivač slatkišima koristim urme, odlučila sam da napravim pire kako ne bih svaki put morala da ih čistim i meljem. Ovako će biti mnogo lakse i brze😉 .
Pravi se vrlo jednostavno i brzo a može baš dugo da stoji u frižideru.
Potrebno je:
- 300 gr svježih urmi
- 3 dcl vode
Urme očistiti od špice (koštice) i kore pa ih ubaciti u šerpu. Dodajte 3 decilitra vode. Kuvajte nekih pola sata na srednjoj temperaturi pa sve dobro usitniti štapnim mikserom.
Teglu pasterizovati u mašini za suđe ili u rerni pa sipati pire i ostaviti da se ohladi.
Čuvati u frizideru i ubacivati u različite slatkiše.
PORUČITE KUVAR POSNA HRONO KUHINJA