Jutarnja salata: A la “Cezar” u potpuno novom ruhu

25/07/2018

Canon 700 D

Kuva i piše:
Ana Ćubela

 

 

 

 

hrono-kuhinja-kuvar-ana-cubela

 

Prijela mi se Cezar salata. I to od ranog jutra. Piletinu, na žalost nisam imala, mada bi mi parče neke pečene dobrodošlo ovog jutra.

Ali, ako je verovati tekstovima na internetu, Cezar salata, kakva se danas prodaje u većini restorana (sa piletinom, pančetom i majonezom), i nije prava Cezar salata. Niko sa sigurnošću ne može da tvrdi ko ju je prvi napravio (Julije Cezar nije sigurno), ali se svuda od sastojaka spominje zelena salata (romana), jaja, krutoni, parmezan i preliv od sirćeta i belog luka.

Poručite knjigu “Posna hrono kuhinja”: Ideje za post, za vegeterijance, za one koji uz meso žele i nove ukuse

 

Po jednim izvorima, za ovu, verovatno najčuveniju salatu na svetu, zaslužan je Kardini Cezar, Italijan koji je emigrirao u Ameriku i u San Dijegu otvorio “Cezarov restoran”, koji je svojevremeno posećivala i Džulija Čajld i pisala o lepoti i jednostavnosti ove salate. Navodno je nastala kada je vlasnik restorana hteo da spremi nešto brzo i ukusno za prijatelje, ali je bio malo “kratak” s namirnicama u tom trenutku.

Međutim, kako to uvek biva među familijom i prijateljima kada se neko ili nešto proslavi, krenula su i osporavanja ove tvrdnje. Kardinijev partner u poslu je tvrdio da je on prvi napravio ovu salatu i nazvao je Avijatorskom salatom, jer je spremao u tom trenutku za pilota. Ali on nije bio jedini, šapu na salatu je stavio i Kardinijev brat, tvrdeći da je on zapravo autor čuvene poslastice, i da ju je takođe nazvao “Avijatorskom” jer je i sam bio pilot. A mislim da je bilo i trećeg brata.

Evo kako se i danas pravi u “Cezarovom restoranu”, gde je navodno i nastala:

Prema nekoj sasvim  drugoj priči, Cezar salatu je navodno izmislio Đakomo Junija, takođe Italijan koji je emigrirao u SAD, ali je restoran imao u Čikagu. I napravio po sličnom principu, odnosno paroli – Snađi se.

Kako god bilo, rat oko izumitelja verovatno nikada neće prestati, ali je svi volimo i to u različitim oblicima. A svašta je u nju dodavano vremenom.

Majonez svakako nisam pravila jer je za njega potrebno vreme. Parmezan nisam stavila, jer sam zaboravila da ga imam u frižideru. Ali jesam zeleniš i kuvana jaja. I pančetu. Preprženu kako to sav red nalaže. I sasvim drugačiji sos. Na njega ne bi nijedan Italijan pomislio. Tako da ova moja Cezar salata i nije Cezar salata, ali malo liči. I bila je fantastična.

Potrebno vam je:

  • Šaka hrskave zeene salate
  • Malo bebi spanaća
  • 2 – 3 jaja (ili koliko već jedete)
  • 1 čen belog luka
  • 3 tanke šnite pančete
  • Morska so i šareni biber po ukusu
  • 2 – 3 tanke kriške hleba

Za sos:

  • 1 puna kašičica tahinija
  • 2 – 3 kašičice limunovog soka
  • 2 – 3 kašike tople vode
  • Malo krupne morske soli

I sos se odlično spojio sa svim ostalim ukusima u činiji. Na slici ga ima malo, ali sam usput dodala još, jer je tako dobro išao uz sve: mekana jaja, krskavu slaninu, osvežavaju salatu.

I pravi se tako što sve sastojke sjedinite kašičicom u čaši. Količinu tople vode izaberite prema tome koliko želite da vam sos bude gust, odnosno redak.

Da li želite da dobijate notifikacije sa bloga “Hrono kuhinja”?

 

I za ostalo nema mnogo pameti. Skuvate jaja, salatu i spanać operete i stavite u činiju. Beli luk smrvite,  a hleb isecite na kockice. Zagrejte tiganj i ispržite slaninu koju ste isekli na manje komade. Kada postane hrskava, izvadite je, ali ostavite masnoću u tiganju. Zatim ubacite hleb i beli luk. I mešajte sve dok se kockice ne zareše. Oljuštite skuvana jaja, a zatim sve to posložite po tanjiru i prelijte sosom sa tahinijem. I začinite po želji.

Odličan doručak, iako je u pitanju bila jutarnja salata. Nikakve ozbiljne hrono bahanalije.

Prijatno!

Pogledajte ostale jutarnje salate koje sam do sada spremala:

Prolećna salata

Salata sa leblebijama i avokadom

Krckava salata

Salata sa leblebijama, fetom i crvenim lukom

 



Ostavite komentar