Kuva i piše: Ana Ćubela Uopšte nije loše povremeno pojesti …
Kuva i piše:
Ana Ćubela
Rikota je mlad sir poreklom iz Italije. Dobija se od obranog ili delimično obranog mleka, odnosno od onoga što ostaje od pravljenja sira. prvobitno se pravio od surutke iz ovčijeg mleka. Jako je blag i niskokaloričan. Ali prirodno je niskokaloričan a ne zato što mu je neko izvlačio prirodnu mast da bi ga nazvao low fat. Mislim da na 100 grama rikote ima oko 10 gram masnoće. I zato nije loše podmazati ga sa malo maslinovog ulja kada pravite nešto slano sa njim.
Najčešće se koristi za kolače jer ima neutralan ukus i uopšte nije slan sir. Često je granulast.
Ja ga obično koristim za salate.
Ovog puta sam stavila:
- 3 kašike rikote
- šaku seckanih crnih maslina
- malo seckanog krastavca
- malo ljute paprike
- 1/3 veze peršuna
- 1 kašičicu maslinovog ulja
- malo morske soli
- kašičicu blago tostiranog (prepečenog) susama
- kašičicu lana
- Prstohvat morske soli
Sir sam ubacila u činiju, naseckala sve dodateke i promešala. Zatim sam dodala susam, izmrvljeni lan i malo maslinovog ulja.
Uz ovu salatu sam jela hrono projice iz “Hleb i kifle”. A na ideju za ovu salatu sa rikotom sam dobila čitajući deklaraciju projica.
Rikota unutra, rikota spolja 🙂 .
Prijatno!
Gde nabavljate rikotu u Bg? Nisam vidjala u maxiju 🙂
Ima da se kupi u bolje snabdevenim marketima.